CİNSİYET VE KIYAFET KARMAŞASI

Sizlerle tahmin edemeyeceğiniz kadar sık karşılaştığım bir konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum: Ailelerin erkek çocuklarına kız elbiseleri giydirip saçlarına kız tokaları takmaları. Daha açık bir şekilde erkek çocuklarına kız çocuğu gibi davranıp öyle sevmeleri, bu şekilde yetiştirmeleri.

Bunun hiçbir mantıklı açıklaması yok. Çocuğunuzun ileriki yaşamında ciddi anlamda cinsiyet sorunu yaşamasının alt yapısını oluşturuyorsunuz. Bu tür davranışlar zaman içinde çocuğun istenmeme, dışlanma, güvensizlik, yalnızlık ve hatta korku ve kaygı gibi ana duygularla tüm hayatını geçirmesine sebep oluyor. Hatta bu bireyler psikolojik anlamda tedavi görmezlerse ileriki süreçlerde intihara bile kalkışabiliyorlar. Tabi aynı şey kız çocuklarına erkek çocuk gibi davranılması durumu için de geçerli.

Bu şakası dahi yapılacak bir konu değil. Lütfen yapmayın. Etrafınızda yapanlar varsa uyarın. Hatta bir adım ileri gidin ve devlet yetkililerine şikâyet edin. Bu hem insan haklarını hem de çocuk haklarını ihlal etmek demektir ve bir suçtur.

Kendini her anlamda güvende hisseden çocuklara ihtiyacımız var.  


YORUMLAR

Bu makaleye ait yorum bulunmamaktadır . İlk yorumu siz yapın !

YORUM YAZIN

Ad Soyad:
Email:

(* Email adresiniz yayımlanmayacaktır.)

Mesaj :