EYVAH! ANNEM BABAM BOŞANDI...

Boşanma süreci hangi yaşta olursa olsun tüm çocukları olumsuz etkiler. Süreç gerçekleşip de çocuk annesinden yada babasından uzak kalmaya başlayınca hayatındaki belirsizlikler onlarca soruyu da beraberinde getirir.

Çocuk için yeni düzene ayak uydurmak çok kolay olmadığı için bocalamaya başlar.Bu bocalama sürecindeki en önemli konu güvensizlik duygusudur. Anne ve babasıyla birlikte güven içinde büyüyen çocuk eksilen bir ebeveynin şokunu uzun süre üzerinde taşır. Her ne kadar evi terkeden ebeveyn sık sık çocuğuyla buluşsa da eskisi gibi olmayacağı için çocuğun hayatında birde eksiklik duygusu başlar.

Bütün bunların üstüne boşanan ebeveynler ya çocuklarını kendilerince koruma altına alarak onların tüm sorumluluklarını üstlenirler yada çocuklarına onların yaşlarının çok daha üstünde sorumluluk yüklerler. 

Çocuklarının üzerindeki sorumlulukları üstlenerek suçluluk duygularını bastırmaya çalışan ebeveynlerin farkında olmadığı şeyler vardır. Sorumluluk duygusu elinden alınan çocuk;

  • İşe yaramadığı psikolojisine kapılır
  • Sorumluluk almayı bilmediği için işlerini başkasına yaptırmayı alışkanlık edinir
  • Sorunlarıyla yüzleşmekten kaçındığı için hata yapma olasılığı artar
  • Sorumluluk dugusundan uzak olduğu için kendi başına adım atmaktan korkar

Aşırı korumacılık duygusuyla kontrolcü davranış sergileyen ebeveynler çocuklarının bunalmasına sebep olurlar. Bunalan çocuklar içlerindeki isyan duygusuyla ya içine kapanır yada tam tersi saldırganlaşmaya başlar.  Her iki durumda yeni düzene ayak uyduramayan çocukların depresyona girme ihtimalleri artar.

Boşanmayla beraber çocukta ortaya çıkan güvensizlik, başarısızlık, korku, yanlızlık ve suçluluk gibi duygular bilinçaltı kayıtlarında yerini alır ve çocuğun hem fiziksel hem de psikolojik gelişimine yansır. Bunlarla beraber çocuğun hem okul hayatı hem de ikili ilişkileri olumsuz etkilenmeye başlar.

Boşanma süreci çocuğun evlilik kurumuna karşı güvenini de zedeler. İleriki yaşamında her ilişkisine korkuyla yaklaşacağı için ya yanlış kişilerle birlikte olur yada yanlızlığı seçer. Her iki durumda da kişinin hayatında başarısızlık kavramı hakim olur.

Bilinçaltına otomatik olarak kaydedilen bu olumsuz duyguların seanslar esnasında temizlenmesi çocuğun çok daha kaliteli bir yaşam kurmasına yardımcı olur.

Unutmayın, binanın kalitesi temelinin sağlamlığıyla doğru orantılıdır.

Selda Soytürk Akyılmaz


YORUMLAR

27.1.2014 01:16:14
Figen Or-

Boşanmış anne baba olunca çocuğumuz da bu süreçten çok ciddi etkilenmişti. Ne ders, selam ne sabah... Umurunda bile değildi hiç bir şey. Tesadüfen televizyon programında Selda Hanım'ı gördük annemle ve hemen aradık. Allahtan biz başında müdahale edebildik bu duruma. Çocuğumuz şimdi gerçekten çok farklı. Gülümsemesi bile içten artık. Babasıyla arası da düzeldi. bir anne olarak daha ne isteyebilirim ki....?

21.1.2014 20:01:18
ayse duruk

Ben babalarıyla düzenli olarak görüşmeleri için elimden geleni yaptım ama öfkemi ve olumsuz düşüncelerimi yansıttığım da çok oldu yukarıdaki maddeler sanki oğlumun olumsuz özelliklerini anlatmak için yazılmış gibi Asıl benim mi yardıma ihtiyacım var acaba, hayatım ve çocuklarımla ilgili neden endişeleniyor ve korkuyorsam hep onlarla boğuşuyorum

27.8.2013 00:33:11
Serap Özerdin

Yazılanları okuyunca tekrar eski suçluluk duygum kabardı. Eşimden boşandığım ilk zamanlarda kendimce onu cezalandırmak adına çocuklarla görüşemesin diye elimden geleni yapıyordum. Aradığı bir çok zaman mazeret uyduruyordum. Ders çalışıyorlar bölmeyelim, hasta uyuyor, cezalı odasında vs.. Hatta bazen abartıp sanki şarjım bitmiş ayağına telefonu kapatıyordum. Tabi ne kadar yanlış yaptığımı zaman içinde daha iyi anladım. Çocuklar aşırı hırçın olmaya başladı. Konu sanki babalarından kaynaklı gibi değildi ama babasızlığın farklı şekillerde dışarı vurumuydu. Onlar hırçınlaştıkça ben babayı daha çok suçladım. Senin yüzünden boşandık, düzgün koca olsaydın bunlar olmazdı diye. Bu sefer ben bunalıma girdim ve kendimi Selda Hanım'ın yanında buldum. Şimdi yaptıklarımın ne kadar yanlış olduğunu anlıyorum ama herkes çok yıprandı. Umarım her anne baba kendi hırsı yüzünden çocuklarına zarar vermez, benim hatamı yapmaz.

26.8.2013 23:06:07
Burcu Koç

Bu yazı çok doğru. Benim çocuğum da buna bezer bir süreçten geçti. Bir ara kafayı yiyecektim. Sizinle birebir tanıştığım için çok mutluyum. Sevgiler, Burcu

YORUM YAZIN

Ad Soyad:
Email:

(* Email adresiniz yayımlanmayacaktır.)

Mesaj :