SELDA SOYTÜRK AKYILMAZ

Türkiye’nin ilk ve tek sertifikalı The Journey / Bilinçaltına Yolculuk uzmanı olan Selda Soytürk Akyılmaz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. Mezuniyetinden sonra ‘bu diploma bana yetmez’ diyerek beş yıl sürecek ABD macerasına gözü kapalı atladı. Daha gittiği ilk yılın ilk yılbaşı gecesinde geçirdiği büyük trafik kazası onu 3 ay boyunca yatağa 6 ay boyunca da koltuk değneklerine mahkûm etti. Doktorların ‘büyük olasılıkla ölür, ölmezse sakat kalır’ sözlerine aldırmadı ve bütün acılarına meydan okuyarak idealleri uğruna geldiği bu ülkeden oldukça sağlıklı bir şekilde ve Nichols College’dan aldığı MBA diplomasıyla geri döndü.

Farklı sektörlerde olmak üzere 15 yıl boyunca kurumsal iş hayatında yöneticilik yaptı. Son çalıştığı organizasyonda şirketin yurt dışı operasyonundan sorumluydu. Aşırı seyahatler ve stresli iş hayatı ona ‘dışarıda yaşanması gereken harika bir hayat olduğunu’ neredeyse unutturmak üzereydi ki radikal bir kararla istifasını verdi.

Güzel rastlantılarla başladığı kişisel gelişim yolculuğunda önce Nefes Koçu oldu. Ardından Reiki ve Norbekov seminerlerine katıldı. Bir arkadaşının tavsiye ettiği Yolculuk (The Journey) adlı kitabı okumasıyla hayat onu bambaşka bir yola yönlendirdi. 1,5 yıl boyunca merkezi İngiltere’de bulunan ve bir bilinçaltı temizleme ve dönüşüm sistemi olan The Journey’nin eğitimlerini aldı ve çok büyük bir heyecanla girdiği bu süreç sonunda Türkiye’nin ilk The Journey Uzmanı olmaya hak kazandı.

Uzmanımız, tüm bunlara ilaveten çalışmalarına bilimsel anlamda katkı sağlamak amacıyla okul hayatına geri döndü ve klinik psikoloji bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Yaşam kalitesinin geçmiş ve gelecek arasındaki köprü olduğuna inanan Selda S. A. geçmişin negatif yüklerinden özgürleşmek için hem The Journey ile bilinçaltına yolculuk çalışmaları yapıyor hem de ICF onaylı yaşam koçu olarak danışanlarının gelecekle ilgili hedeflerine ulaşmalarına destek oluyor.

Hayatı dolu dolu yaşayan Selda her türlü aktiviteyi (rafting, ata binmek, buz pateni yapmak, paraşütle atlamak, dalış, trekking, kayak sporları...) sonuna kadar denemekten büyük zevk alıyor. Ayrıca şu ana kadar gezdiği 40’a yakın ülke dolayısıyla arkadaşları arasında ‘Bayan Evliya Çelebi’ olarak anılıyor.

‘Hayat zaten kısa, daha da kısaltmaya gerek yok’ sloganıyla herkesi hem ruhen hem de bedenen sağlıklı yaşamaya teşvik eden Selda ‘beyin gücünün neleri halledebileceği’ konusunda yaşayan bir örnek.

ÇOCUKLAR VE BİLİNÇALTI

Ebeveynlerin öncelikle hayatın geneliyle ilgili pozitif cümleler kullanmayı alışkanlık haline getirmeleri gerekiyor.

ASLA ANNEM YADA BABAM GİBİ OLMAYACAĞIM

Her ne kadar mutluluğun tanımı kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de hepimizin yaşamdan tek beklentisi MUTLU olmaktır. Bazıları için hayat çok kolaydır, bazıları için ise devamlı mücadele edilmesi gereken bir yerdir. Öyleyse bir bakın bakalım, anne ve babanız ilişkilerinde mutlular mı ya da mutlu muydular?

CİNSİYET VE KIYAFET KARMAŞASI

Ailelerin erkek çocuklarına kız elbiseleri giydirip saçlarına kız tokaları takmaları yada kız çocuklarına erkek çocuğu gibi misyonlar yüklemeleri yanlış ve tehlikelidir.

BENİ BIRAKMA ANNE

Özellikle 0-6 yaş döneminde çocukların istemleri dışında çok yakınları dahi olsa başka yerlerde yatılı kalmaları uzun süreçler içinde ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır.

AH ŞU KİLOLAR

Maalesef ki birçoğumuzun gündeminden hiç düşmeyen kilo problemlerinin kaynağı da bizim bilinçaltımızdaki olumsuz kayıtlardır. Özellikle çocukluk döneminde yaşadığımız duygusal açlık bizim bedensel açlığımızı sürekli tetikler ve devamlı yeme dürtüsünde olmamızı sağlar.

GERÇEK BİR BOTOKS HİKAYESİ

Yıl 2007 Haziran. 4 yıllık bir arkadaşlığımız vardı. Ani bir kararla hadi evlenelim dedik ve düğün tarihi olarak ta 3 Eylül’ü belirledik. Çünkü ben illa yaz düğünü istiyordum.

ADI MAVİŞ'Tİ

Evet adı Maviş’ti ve belki de hep değişir umuduyla kurduğu hayalleri yeşil… 5 çocuğuna yetişmek için gösterdiği tüm çabalar sarı, ne olursa olsun içinde bulunduğu hayata olan inanışı pembe ama kaçamadığı ölümün sarmalayışı siyahtı. Ama eminim ki şu an bulunduğu yer ışıl ışıl, rengarenk.

BİLİNÇALTI VE İŞ HAYATI

Günümüzün oldukça önemli bir kısmını çalıştığımız iş yerinde geçiririz. İş ortamındaki motivasyonumuz, konsantrasyonumuz, performansımız, verilen sorumlulukları ne derece etkin ve verimli bir şekilde yerine getirdiğimiz ve iş arkadaşlarımızla iletişimimiz de bizim bilinçaltımızdaki kayıtlarla bağlantılıdır.

AFFET BENİ SİYO HALA

Sevdiklerimiz her an yanımızda gibi düşünürüz, ta ki onları kaybedene kadar... Vakit geç olamadan kıymet bilmek lazım...

KÖYLÜ KIZI İNCİ

Bazen varolan sadece bedenimizdir, ya ruhumuz?

HAMİLE KALAMAMAK

Ben asla anne olmamalıyım, ya çocuğum ölürse!

MÜDÜR HAKKIMI YEDİ!

Yeni terfi alan iş arkadaşınız, sizden çok sonra işe başlamamış mıydı? Aslında terfi sizin hakkınızdı değil mi? Zaten bu müdür burada olduğu sürece yükselemezsiniz, adam takmış size bir kere! Çok çalıştığınız halde kimse sizi görmüyor; yoksa görünmez misiniz?

ÖLÜMÜ HİSSETMEK YENİDEN

Kalbimin sıkıştığını hissederek açtım gözlerimi.

KİTAP AYRACI

Her şey bir kitap ayracıyla başladı.

YARATICIYA GÜVENMEK

Bir gece adamın biri bir rüya görmüş. Tanrıyla birlikte kumsalda yürüyormuş. Gökyüzüne hayatından sahneler yansıyormuş. Her sahnede adam kumlarda iki çift ayak izi olduğunu görmüş; bir çift kendine, diğer çift tanrı’ya aitmiş.

SÖZÜNÜN ERİ MİSİN ?

Verdiğiniz sözlerin hayatınızı ne kadar çok etkilediğini hiç düşündünüz mü? Çoğu zaman bu etkilerin farkında bile değilizdir. Bazen verdiğimiz sözleri yerine getirir, bazen unutur bazen de geçiştiririz...

BANA NE Mİ OLDU !

Mademki hayat ben ne yaparsam aynısını bana yapıyor, mademki hayat benim enerjimle dönüyor, o zaman inandıklarını yaşamak için ne duruyorsun Selda dedim. 2 hafta önce açtım gardolabımı...

ÖLÜME RAMAK KALA

The Journey eğitimlerinin birinde Brandon ‘başınıza gelen herşey düşüncelerinizin enerjisiyle doğru orantılıdır’ diye ısrarla tekrar edip duruyor ve örnekler veriyordu. Kişisel gelişimle ilgili hangi kitabı okursanız okuyun...

KARARSIZIM KARARSIZ!

38 yaşındaki bir danışanım hayatındaki kararsızlıklardan yakınıyordu. ‘Kendimi bildim bileli hep kararsızlıkla boğuştum, öyleki iki siyah çoraptan hangisini giyineceğimi bile dakikalar boyunca düşündüğüm zamanlar oldu.

EYVAH! ANNEM BABAM BOŞANDI...

Boşanma süreci hangi yaşta olursa olsun tüm çocukları olumsuz olarak etkiler. Süreç gerçekleşip te çocuk annesinden yada babasından uzak kalmaya başlayınca önündeki koca belirsizlik onlarca soruyu da getirir.